Бојан Аврамовић Срба у Македонији и до 200.000!
Датум: 25.12.2014


Срба у Македонији и до 200.000!

 

Српска заједница у Македонији углавном је велика непознаница за остатак српског народа. Они малобројни који познају историју ових простора, знају да су управо Срби долине Вардара први осетили на својој кожи брисање националног идентитета и злочине сваке врсте, још од 19. века, а нарочито после Другог светског рата. Тим поводом, разговарамо са Бојаном Аврамовићем, замеником председника Форума младих Демократске партије Срба у Македонији.

 

 

 

 

 

Господине Аврамовићу, колико је тешко данас бити Србин у Македонији и са којим се све проблемима српска заједница суочава?

 

Моје мишљење је да је одувек тешко било бити Србин у БЈР Македонији, почевши од Другог балканског рата када је велики део Срба асимилиран у Бугаре и Македонце, који до тада нису постојали, или су постојали као регионално опредељење. Онда долази Други светски рат и комунизам где је Јосип Броз Тито дао један део српске територије новонасталој нацији Македонцима, односно славомакедонцима који су како сам навео мало пре настали од асимилираних Срба. Затим, од 1945. године долази најтежи период за Србе у Македонији где је на тихи начин и у име југословенства асимилирано доста Срба у Куманову, Скопљу, Тетову, Кривој Паланци, онда у централној и јужној Македонији од Велеса па Ђевђелије и тако даље. Комунистички режим је намерно после 2 светског рата спаљивао зграде Општине и месних подружница, преправљали су презимена од -ић на ски. Потом долази период распада СФР Југославије: Македонија је постала независна а Срби су избрисани из устава, почео је напад на Српску православну цркву који траје и дан данас. У устав смо ушли поново 2001 године након побуне Албанаца после чега је уследио Охридски мировни споразум где смо и добили статус конститутивног народа.
Могу рећи да кад смо на изборе изашли са Социјалдемократским савезом Македоније (СДСМ) добијали смо само празна обећања, највише што смо добили је један посланик у Собрању. Међутим 2008 године ушли смо у једну до тада неприродну коалицију са тренутно владајућом партијом ВМРО-ДПМНЕ. Сетимо се историје, колико је ВМРО нанела зла Србима у Македонији (односно Јужној Србији или Вардарској Бановини како год хоћете), сетимо се да је припадник ВМРО убио Краља Александра у Марсеју и још доста историјских разлога због којих ова коалиција између Демократске партије Срба у Македонији и ВМРО-ДПМНЕ није била природна. Међутим,доласком ВМРО-ДПМНЕ Срби су ушли у устав Р.Македоније и признати су као национална мањина, те тако могу рећи да смо добили знатно више и остварили неке своје циљеве. 27. јануар је постао државни национални празник Срба у Републици Македонији, добили смо дозволу за обнову Зебрњака(спомен-обележје Кумановске битке, прим М.С.) и још доста тога. Једино што је тренутно актуелно је признање Косова и Метохије као независне државе и спор између СПЦ и непризнате МПЦ.

 

Сви знамо да је МПЦ прогласила аутокефалност и изашла из канонског јединства са СПЦ, знамо да МПЦ ниједна призната помесна православна црква у свету није признала, једина легитимна црква у Македонији је Православна Охридска Архиепископија коју предводи Архиепископ Охридски и митрополит Скопски г.г. Јован. ПОА је аутономна црква која је у јединству са СПЦ и призната од свих осталих православних цркава у свету.
Заборавио сам да кажем да је градоначелник Општине Старо Нагоричане србин из Демократске партије Срба у Македонији.

 

 

Колико има Срба у Македонији према последњем попису и колико су те бројке тачне?

 

Што се тиче броја Срба у Македонији то је тешко питање, по попису из 2002 год. Срба је било 2% а то је око 40000.
Међутим ја лично сматрам да тај попис није био реалан, много Срба има који су на СКИ и који су се изјаснили на попису да су Срби а у компјутер их упишу као Македонце, има примера где су се људи изјашњавали као Македонци,а презиме им  се завршава на -ић. Неко јавно каже да је Србин, осећа се Србином, међутим зато што је рођен и живи у Македонији на попису се изјаснио као Македонац. То је неупућеност, људи не праве разлику између држављанства и националности: држављанство представља правни однос човека и државе то значи да тај човек има пребивалиште у некој држави (личну карту и тако даље), док националност представља етничку скупину особа који су различити од неке друге групе по језику, обичајима и сличном.
Кад реалније сагледамо ситуацију, у Републици Македонији има око 150000 до 200000 Срба.

  

Колико је припадницима српског народа омогућено школовање и информисање на сопственом језику?

 

Школовање на српском језику у Македонији тренутно се изводи у три региона: село Табановац код Куманова, у општини Старо Нагоричане и у Скопској Црној гори.
У Куманову где живи највећи број Срба тренутно не постоји ниједна основна нити средња школа на српском језику, до пре пар година постојала је српска паралелка у основној школи Вук Караџић.
Покушали смо да оснујемо српску паралелку у Гимназији у Куманову, сакупили смо ђаке средњкошколце који су пристали да уче на српском језику, али тај проекат је пропао због недостатка кадра, уџбеника и сл.

 

Какав је однос македонске историографије према улози Србије у културној заоставштини и догађајима на просторима БЈРМ? Како се гледа на манастире као што су Лесново, личности попут Голуба Јањића, Косте Абрашевића, Јована Стојковића Бабунског и њима сличних?

 

Што се тиче историје у Македонији, ту је тешко објаснити неке ствари, да ја сад кажем да је Исус Христос рођен на овим просторима он би био ,,Македонац''. Сви знамо каква је историја Македоније, како су настали Македонци као народ.


За Србију се сматра да је до 1945. године била окупатор Македоније, да до исте године на територији данашње БЈРМ није било Срба, сматра се да су Срби насељени тек после фамозне 1945. Све познате личности као што су Коста Абрашевић, Јован Стојковић Бабунски и остали се сматрају србоманима, да подсетим то је израз којим се називају Срби за које се сматра у Македонији да су били Македонци а су се изјашњавали као Срби. Подсетимо и да су четници настали у Македонији, позната песма Спрем 'те се, спрем'те четници је настала у Македонији у част Јована Стојковића Бабунског.

 

 

Постоји ли утицај ЕУ и/или САД по том питању?

 

Страни утицај око историје постоји само у спору са Грчком и Албанцима у Македонији.

 

Има ли истине у тврдњама о бесплатним пасошима које Бугарска додељује грађанима Македоније који се изјасне као Бугари?

 

Није истина да су бугарски пасоши узимани бесплатно, али тачно је то да када би грађанин Македоније хтео да добије бугарски пасош морао би да се изјасни да је Бугарин по националности, што је урадило око 50000 до 100000 држављана Македоније углавном источног дела. Нажалост, ту је било и доста Срба.
С правом данас у Бугарској кажу да је пола Македоније Бугарска.

 

Какво је стање у општинама са албанском већином?

 

Албанци су све добили, цела западна Македонија је њихова, као и север почевши од Куманова где живи велики број Албанаца, затим Липково, Скопље, Сарај, Тетово, Гостивар, Кичево, Дебар, Струга и још доста градова и насеља. Они стално нешто траже све им је мало, албански је званични службени језик у Македонији, албанска застава је друга званична застава у Македонији, имају школе на албанском, основне, средње и факултете. Имају чак и универзитет у Тетову. Просто речено имају сва права у Македонији.

 

Из перспективе српске заједнице, како изгледа спор између Македоније и Грчке?

 

Ја као Србин лично подржавам Грчку око спора са именом, сви знамо да је Македонија била део Грчке као што су Спатра и Атина, Александар Велики је пореклом био Влах по оцу, по мајци Грк. Антички македонци су били део грчког етноса и оставили су много тога у историји Грчке.
За тренутно стање заслужни су Бугари још од Другог балканског рата, када је почела асимилација Срба. Нису могли директно да кажу србима да су Бугари па су морали да кажу: ,,Ви живите у област која се зове Македонија и ви сте Македонци.'' У том тренутку већ настаје тај спор, а након тога долази други период а то је комунистичка власт и стварање Македонске државе у склопу СФРЈ. Знамо да је Тито за то крив, међутим у то време Грци нису реаговали на то јер је Социјалистичка Македонија била у склопу СФР Југославије. Проблем настаје 1991. године након проглашење независности Македоније.
Иначе, ево кажем јавно ако Р.Македонија успе да докаже да је у праву око спора, ја ћу први да честитам.

 

Да ли је прогон свештенства Охридске архиепископије и даље велики као претходних година?

 

Прогон Архиепископа Јована је почео од како је прихватио позив Патријарха Павла за канонско јединство, МПЦ му је сместила проневеру новца, ширење националне омразе и томе слично. Прогон и дан данас траје, архиепископ се вратио пре месец дана у Македонију након 2 године, на позив председника Демократске партије Срба и посланика у Собрању Македоније господина Ивана Стоилковића. Присуствовао је и на свечаној Светосавској Академији 27. јануара у Скопљу.


Тренутно је обуставен процес против архиепископа, али је настала медијска хајка, сваки дан прете убиством, чак је и председник ДПСМ Иван Стоилковић изложен претњама и позивима на линч. Пре неколико дана смо организовали традиционално српско вече у Скопљу под називом СРБИ И ПРИЈАТЕЉИ. Те вечери је у хотелу ,,Александар Палас'' дојављено да је постављена бомба и ако се појаве Архиепископ Јован и председник ДПСМ господин Иван Стоилковић да ће се та бомба активирати. Незванично, прогон још увек траје.

 

Какво је стање када су у питању српске организације, како политичке тако и друге?

 

Српских организација у Македонији има доста, две политичке партије и неколико невладиних организација.
Наша Демократска партија Срба у Македонији је прва политичка партија Срба која је настала 1992. године званично, тренутно је најјача српска партија и на власти је. Постоји и Српска напредна странка која је једна неозбиљна политичка организација која се не бави Српством већ нападима на ДПСМ: то је странка која се продаје за неколико управних одбора, која гласа против увођења српског језика у Куманову као трећег званичног језика. Желео бих да искористим прилику и  јавно позивем председника СНС у Србији, г-на Томислава Николића да промени руководиоце СНС у Македонији, ја верујем да он незна о каквим особама је реч.

 

Реците нам нешто више о Демократској партији Срба

 

Демократска партије Срба у Македонији је једина политичка организација која се озбиљно бави проблемима Срба. Од 2001 год, партију преузима нови председник Иван Стоилковић и партија постиже велики успех. Имамо сарадњу са властима у Србији и Републици Српској, добили смо огромну подршку из Србије, уосталом резултати се виде у ономе што смо постигли за српски народ у Македонији.
Могу само нагласити да имамо једну изванредну омладинску организацију у склопу ДПСМ која одлично функционише.

 




Знамен ДПСМ

 

Постоји ли могућност да се стање поправи?

 

Стање Срба у Македонији се може поправити само дијалогом власти и преставника Срба. Претњама и позивањем на линч то може само да погорша ситуацију.

 

Колико и како би званична Србија, али и уопште сви Срби могли да помогну у томе?

 

Тренутно Србија даје велику политичку подршку ДПСМ, преко невладиних организација. Имамо велике проекте за које очекујемо да добијемо подршку Србије. Покушаћемо да се изборимо за држављанство Србије које и поред новог закона о држављанству који је усвојила Скупштина Србије не можемо да добијемо.



Политичка платформа

http://upload.ohshare.com/v/459830/dpsm.zip.html

 







Овај чланак је са Vidovdan.org
http://www.vidovdan.org/arhiva

URL чланка је:
http://www.vidovdan.org/arhiva/article2491.html