Прејди на содржината

Француски Алжир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Француски Алжир
الاحتلال الفرنسي للجزائر  (арапски)
ⵜⴰⵙⴻⵃⵔⴻⵙⵜ ⵏ ⴼⵔⴰⵏⵙⴰ  (берберски)
Департман во Франција на Франциија

1830–1962
Знаме Грб
Знаме Грб
Химна
La Marseillaise
Местоположба на Алжир
Местоположба на Алжир
Хронолошка карта на еволуцијата на Француски Алжир.
Главен град Алжир
Историја
 -  Француска инвазија 5 јули 1830
 -  Војна за независност 3 јули 1962
Денес во  Алжир

Француски Алжир француски: Alger до 1839, потоа Algérie;[1] неофицијално Algérie française,[2][3] арапски: الجزائر الفرنسية, Al-Jaza'ir al-Fransiyah) — француска колонијална територија во федерацијата на Француска Северна Африка во периодот од 1830 до 1962 година. Земјата се наоѓала на територијата на денешеш Алжир.

Француското влијание започнало со блокадата на Алжир од страна на француската морнарица во 1927 година и траело од 1830 до 1962 година, под различни владини системи. Од 1848 до независноста, целиот средоземен регион на Алжир бил администриран како составен дел на Франција. Огромната сурова внатрешност на Алжир, како и остатокот од Француска Северна Африка, никогаш не се сметале за дел од Франција. Една од најдолготрајните океански територии во Франција, Алжир станал одредиште за стотици илјади европски имигранти, познати како колонии, а подоцна и како pieds-noirs. Сепак, домородните муслимани останале мнозинство од популацијата на територијата во текот на својата историја. Постепено, незадоволството меѓу муслиманското население со недостатокот на политички и економски статус поттикнало повик за поголема политичка автономија и на крајот независност од Франција. Тензиите меѓу двете групи на населението дошле во 1954 година, кога започнале првите насилни настани од она што подоцна започнало да се нарекува Алжирска војна за независност. Војната завршила во 1962 година, кога Алжир добил целосна независност и референдумот за самоопределување во јули 1962 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Scheiner, Virgile (14 October 1839) Le pays occupé par les Français dans le nord de l'Afrique sera, à l'avenir, désigné sous le nom d'Algérie. (француски)
  2. Non exhaustive list of ancient and modern books named "Algérie française": (француски) 1848; 1856; 1864; 2007; and so on
  3. African Boundaries. Royal Institute for international affairs. 1979. стр. 89.