Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Česi i Slováci chcú spoločnú futbalovú ligu. Prekážok je ešte veľa

Uvidia fanúšikovia opäť slávne derby Slovan - Sparta v najvyššej futbalovej súťaži? Dvadsať rokov po rozdelení niekdajšej federácie to nemusí byť utópia. Česko-slovenská liga je po čase opäť témou dňa.

19.11.2012 08:00
Fanúšikovia, Sparta Praha Foto:
S futbalistami Sparty by si čoskoro mohli meriať sily aj slovenské tímy.
debata (6)

„Tento projekt nevidím v perspektíve niekoľkých rokov, ale skôr mesiacov,“ tvrdí optimisticky šéf českého futbalu Miroslav Pelta, hoci sám naznačuje viacero vážnych prekážok.

Nedávno sa o spoločnej futbalovej súťaži hovorilo na najvyššej úrovni. Premiéri oboch krajín Róbert Fico i Petr Nečas na stretnutí vyjadrili podporu tejto myšlienke. A oba futbalové zväzy už o nej rokujú, preberali ju aj šéfovia oboch futbalových zväzov pred minulotýždňovým zápasom Česko – Slovensko v Olomouci.

„Slovan, Trnava, Žilina majú stále u našich fanúšikov zvuk, dobré meno. Naša liga by potrebovala takisto nejaký nový impulz. Chceme vážne o tejto téme diskutovať,“ potvrdil na diskusnom fóre v Olomouci Pelta.

Spoločná liga je však stále spojená s množstvom otáznikov. Ktorý je najväčší? „Slovensko má jeden veľký problém, bez štadiónov a zodpovedajúcej infraštruktúry sa nepohneme dopredu. Najmä v tomto musia na Slovensku okamžite konať,“ domnieva sa prvý muž českého futbalu.

Problém štadiónov potvrdil aj šéf SFZ Ján Kováčik. „Keby sa mala hrať spoločná československá liga, museli by platiť rovnaké licenčné podmienky pre všetky kluby. Infraštruktúra na Slovensku je katastrofálna. Pre českú ligu by aktuálne spĺňal podmienky asi len jeden – v Žiline,“ priznal.

Zároveň odmieta spoločnú ligu len s troma slovenskými klubmi. „To by bola česká liga so slovenskou účasťou. Podľa nás by v takejto súťaži malo štartovať aspoň šesť slovenských a dvanásť českých tímov. To by bolo ideálne zloženie, ale nebránili by sme sa za istých okolností ani štrnástim českým mužstvám. Som veľkým zástancom spoločnej súťaže a budem robiť všetko, čo bude v mojich silách, aby sme na Slovensku mali v krátkom čase šesť vyhovujúcich štadiónov a aj šesť klubov, ktoré budú ekonomicky dostatočne zdatné, aby novú ligu utiahli.“

Pelta vidí problém v celkovom záujme o národné súťaže, ktorý je na Slovensku podstatne nižší, ale predovšetkým vo financovaní spoločného projektu. „Je to o peniazoch. Nová súťaž by mala znamenať aj nové príjmy, najmä zo spoločných televíznych práv. Vtedy by to bolo pre naše kluby zaujímavejšie. Potrebovali by sme nových marketingových partnerov, samozrejme, aj zo slovenskej strany. Zvýšili by sa náklady klubov, minimálne za cestovanie, vrátane leteckej prepravy.“

Zdôraznil tiež dôležitý posun – UEFA by si vedela predstaviť spoločnú súťaž dvoch krajín. Donedávna sa k týmto inciatívam stavala zamietavo. „Najprv sa však musíme my v krátkom čase dohodnúť, či do toho ideme. Myslím si, že všetky otázky by sme si potom dokázali s UEFA vydiskutovať,“ vyhlásil Pelta.

Kováčik informoval, že UEFA si už urobila analýzu. „Vyšlo jej, že by to bol projekt zaujímavý pre obe strany, hoci prínos by bol teraz pre Slovensko väčší. U nás má zväz i veľké kluby o spoločnú ligu záujem. Robili by sme test aj pre UEFA. Bola by to prvá lastovička. Po nás prídu podľa mňa pobaltské republiky, po čase akiste aj Balkán,“ domnieva sa Kováčik.

Atraktívnosť odvážneho projektu by výrazne zvýšil aj fakt, keby víťaz spoločnej ligy mal zabezpečenú účasť priamo v skupinovej fáze Ligy majstrov. „Na túto našu požiadavku zatiaľ hovorí UEFA – nie,“ potvrdil Ján Kováčik.

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba